wkładki

Na skróty

Szybko i treściwie z zakresu metod antykoncepcyjnych. Ciekawostki i linki:

Skuteczność wkładki

Skuteczność wkładki wewnątrzmacicznej jest porównywalna do sterylizacji.

Spirala - prawda i mity

Eksperci są zgodni, że wielotorowe działanie antykoncepcyjne wkładki hormonalnej uniemożliwia zapłodnienie. Brak więc działania wczesnoporonnego wkładki wydzielającej hormon.

Dla kogo?

Wkładka polecana jest szczególnie kobietom po porodzie, które nie mogą lub nie chcą zażywać tabletek antykoncepcyjnych. Ze względu na stałe działanie antykoncepcyjne przez długi okres czasu (3-7 lat) jest wygodniejsza, bardziej komfortowa od tabletek, które trzeba przyjmować codziennie i trzeba o tym pamiętać (dla niektórych kobiet może być to stresem).

Wkładka hormonalna

Wkładka hormonalnie czynna jest to domaciczny system uwalniający hormon. Składa się z małej, plastikowej ramki w kształcie litery T. Na jej pionowym ramieniu znajduje się pojemniczek z hormonem, zaś do dolnego końca przymocowane są nitki. Wkładkę wprowadza się przez szyjkę do macicy, dzięki czemu hormon działa prawie wyłącznie miejscowo - na endometrium (błonę śluzową macicy), a nie na cały organizm, jak w przypadku innych środków hormonalnych.

Wkładka tradycyjna a hormonalna

Wkładki tradycyjne mogą powodować bardziej obfite krwawienia miesięczne. Z kolei wkłądki hormonalne zmniejszanie krwawień miesięcznych, a nawet zupełny brak krwawienia.

Koszty stosowania wkładek

Wkładki to jedna z najtańszych form antykoncepcji. Tradycyjne wkładki to koszt poniżej 100 zł (+ koszt wizyty u ginekologa), na kilka lat. Nawet przeliczając koszt najdroższej wkładki hormonalnej Mirena (od 600-900), taki rodzaj antykoncepcji wychodzi taniej od tabletek antykoncepcyjnych, plastrów i zastrzyków.

Pytania i odpowiedzi

Jeżeli informacje zawarte w tym artykule nie wystarczają Ci, poczytaj pytania, dotyczące antykoncepcji, które zadały do tej pory nasze użytkowiczki i odpowiedzi, które otrzymały na nie od naszej kosultantki, oraz lekarza ginekologa.

Wkładki wewnątrzmaciczne

Kolejną metodą zaliczaną do antykoncepcji mechanicznej są wkładki wewnątrzmaciczne, nazywane często spiralami (od kształtu jednego z pierwszych modeli ). Produkowane z polichlorku winylu i innych biologicznie obojętnych tworzyw sztucznych o dużej elastyczności, a jednocześnie zdolności zachowania nadanego kształtu, najczęściej przypominające literę T, S, omega, cyfry 7 lub innym, które lekarz ginekolog zakłada przez kanał szyjki do jamy macicy. Na określenie wkładek przyjął się też angielski skrót IUD ( intrauterine device ).

Jak wygląda wkładka?

Wkładka wewnątrzmaciczna to plastikowa kształtka, którą zakłada się do jamy macicy.

Wkładka ma kilka różnych dróg działania. To właśnie dzięki temu złożonemu działaniu jej skuteczność jest tak wysoka, współczynnik Pearla wynosi 0,3-2 (co oznacza, ze na 100 stosujących tę metodę przez rok kobiet do 2 zajdzie w ciążę).

Po pierwsze, spirala utrudnia plemnikom dotarcie do jajowodu. Dzieje się tak dlatego, że spirala powoduje jałowy, czyli bezbakteryjny odczyn zapalny.
Po drugie
jony miedzi dodatkowo unieruchamiają plemniki.
Po trzecie
wkładka zmienia śluzówkę macicy tak, że rozwijająca się zapłodniona komórka jajowa nie może się w nią wszczepić.
Czwarty sposób
działania odnosi się tylko do spiral wyposażonych w pojemniczek z hormonami. W ich przypadku hormony wpływają na śluz szyjki macicy czyniąc go nieprzepuszczalnym dla plemników i dodatkowo utrudniając wszczepianie się rozwijającej się komórki jajowej.

Czyli spirala ma właściwie podwójny efekt. Z jednej strony zapobiega zapłodnieniu, z drugiej zaś dodatkowo utrudnia wszczepienia rozwijającej się komórki jajowej i tym samym uniemożliwia ciążę. Ze względu na mechanizm działania wkładek antykoncepcyjnych uwalniających jony metali lub gestagen powinny one być sklasyfikowane jako metoda mechaniczno-chemiczno-biologiczna.

Tę metodę antykoncepcji poleca się zwykle kobietom, które już urodziły dziecko i nie chcą lub nie mogą stosować pigułek hormonalnych. Nie zaleca ich się również osobom często zmieniającym partnerów seksualnych (ewentualnie w powiązaniu z stosowaniem prezerwatyw). Różnorodność kształtów i rozmiarów wkładek pozwala lekarzowi dobrać tę najlepszą dla danej osoby na podstawie badania ginekologicznego i USG. Ceny wkładek wahają się od ok. 40-900 zł

Wkładki wewnątrzmaciczne, w celu zwiększenia skuteczności antykoncepcyjnej, zawierają dodatkowo najczęściej miedź (np. Nova T (Leiras) ;Gyne-T (Janssen Cilag) ;Cooper T (Schering)) , lub srebro, złoto, platynę , gestageny (lewonorgestrel).

Bezwzględne przeciwwskazania do założenia wkładki to:

.  podejrzenie wczesnej ciąży
.  zakażenia w obrębie narządu rodnego ,
.  przebyta ciąża pozamaciczna,
.  nie zdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych oraz przedłużające się obfite krwawienia miesiączkowe o niejasnym pochodzeniu ,
.  mięśniaki macicy
.  guzy przydatków
.  wady anatomiczne macicy
.  leczenie środkami przeciwkrzepliwymi
.  stan po przebytym poronieniu septycznym
.  stan po porodowym zapaleniu endometrium
.  leczenie immunosupresyjne, zakażenie wirusem HIV lub pełnoobjawowy AIDS
.  uczulenie na miedź, choroba Wilsona - przy wkładkach zawierających Cu ++ ,
.  wady anatomiczne zastawek serca lub stan po wszczepieniu zastawek z ryzykiem wystąpienia bakteryjnego zapalenia wsierdzia.


Zazwyczaj wkładkę wewnątrzmaciczną lekarze zakładają w 3-4 dniu trwania krwawienia miesięcznego, gdy ujście wewnętrzne szyjki macicy jest rozwarte i nie ma konieczności jego rozszerzania, a kurczliwość macicy i krwawienie nie są już na tyle silne, aby doszło do samoistnego usunięcia tego ciała obcego.

Zalety stosowania wkładek wewnątrzmacicznych:

.  wysoka skuteczność współczynnik Pearla wynosi 0,3-2
.  działa natychmiast po założeniu, bez względu na to, czy założona jest po raz pierwszy, czy kolejny
.  w każdej chwili można z niej zrezygnować
.  wygoda (zakładane raz na 3-7 lat)
.  minimalny wpływ na organizm kobiety ,
.  można stosować w czasie karmienia piersią
.  niska cena ( typowa wkładka kosztuje poniżej 100 PLN)


Wady :

.  czasami wywołuje dłuższe i obfitsze miesiączki
.  nieznacznie zwiększa ryzyko zakażenia narządów rodnych
.  złe założenie może zakończyć się ciążą lub uszkodzenia ściany macicy
.  konieczność okresowej kontroli ginekologicznej i ultrasonograficznej
.  konieczność zakładania w gabinecie lekarskim
.  niektóre kobiety mają opory psychiczne przed stosowaniem tej metody antykoncepcyjnej.

W ostatnich latach opracowano wkładkę wewnątrzmaciczną hormonalnie czynną, zawierającą lewonorgestrel. Jest to wkładka produkowana przez firmę Schering AG o nazwie Mirena. Niestety jest ona droga i kosztuje w zależności od apteki ok.600-900 PLN. Ale jak popatrzeć na to z innej strony to "starcza" ona na 60 miesięcy, bo zakłada się ją na okres 5 lat, więc miesięczny koszt antykoncepcji wynosi niewiele ponad 10 PLN - mniej niż tabletki
Z kapsułki stanowiącej ramię podłużne uwalniany jest lewonorgestrel w dawce 20 mcg/dobę. Obecność tego progestagenu II generacji wzmacniać ma działanie antykoncepcyjne, zmniejszając jednocześnie działania niepożądane i powikłania.

Za zalety wkładki Mirena uznano:

.  wysoką skuteczność antykoncepcyjną (wskaźnik Pearl'a 0,1-0,3)
.  bardzo niski odsetek ciąż pozamacicznych
.  zmniejszanie krwawień miesięcznych - prowadzić może nawet do wtórnego braku krwawienia
.  ustępowanie bólów miesiączkowych
.  prawdopodobnie zmniejszenie odsetka zapaleń przydatków.

Niestety wkładka ta posiada także wady:

.  szeroki aplikator - kłopoty z zakładaniem u kobiet, które jeszcze nie rodziły
.  częstsze plamienia międzymiesiączkowe, utrzymujące się nawet przez 6 cykli
.  brak miesiączki u około 10% kobiet
.  część lewonorgestrelu wchłania się do krwiobiegu i może czasami działać także ogólnoustrojowo
.  częstsze występowanie torbieli czynnościowych jajników o ok. 10%

Przyszłością wkładek wewnątrzmacicznych oprócz zawierających hormony są wkładki typu Flexi Gard - nitka wszczepiona w dno macicy, na której zawieszone są cylinderki uwalniające miedź; brak ramion poprzecznych zmniejsza bóle, krwawienia i skurcze macicy.

KAPTURKI DOPOCHWOWE

Kolejną z metod antykoncepcji mechanicznej są kapturki, krążki dopochwowe, są one barierą dla plemników. Kapturki są u nas trudno dostępne, w Europie jest to środek bardzo popularny. Pokryty kremem plemnikobójczym krążek zakłada się na 2 godziny przed stosunkiem, wyjmuje 6 - 12 godzin po stosunku.

Ważny jest właściwy dobór odpowiedniego rozmiaru przez lekarza oraz nauka zakładania, tak aby szczelnie osłaniały szyjkę macicy. Ich działanie polega na uniemożliwieniu plemnikom przejścia z pochwy do macicy i dalej, do jajowodów. Wskaźnik Pearla tej metody wynosi od 6 do 8 (czyli przez rok stosowania spośród 100 kobiet 6 do 18 zajdzie w ciążę). Skuteczność tej metody znacznie wzrasta jeśli kobieta jednocześnie używa któregoś ze środków plemnikobójczych.

 

PIERŚCIEŃ DOPOCHWOWY

Kolejna z metod antykoncepcji mechanicznej jest p ierścień dopochwowy, nie jest on jednak stosowany w naszym kraju. Pierścień ten ma 5,5 cm średnicy, zrobiony jest z miękkiego tworzywa sztucznego. Wsuwa się go do pochwy pierwszego dnia miesiączki. Działa przez 90 dni, po czym należy go zmienić na następny. Jeśli przeszkadza w czasie stosunku, można go wyjąć, ale nie na dłużej niż godzinę. Z pierścienia uwalnia się hormon gestagen, który ma działanie antykoncepcyjne.

 

Więcej:

Inne metody antykoncepcyjne »


© 2001 - 2016 grzenda.pl  -  O nas   Prasa o grzendzie   Reklama   Promocja   Kontakt